Milyen fajtái vannak?
Szűz kókuszolaj
Friss kókuszhúsból állítják elő mechanikusan. A finomított kókuszolajjal szemben ez nincs hidrogénezve, nem esett át színtelenítésen vagy szagtalanításon.
Organikus vagy hidegen sajtolt kókuszolaj
Nem összekeverendő a szűz kókuszolajjal hiszen a szűz kókuszolajat hőkezeléssel állítják elő, az organikus olaj viszont nem ment át ilyen “beavatkozásokon” így ez a kókuszolaj legtisztább formája és egyben ez tartalmazza a legtöbb jótékony hatóanyagot. Emellett pedig ennek van a legintezívebb kókusz illata és íze is :).
Finomított kókuszolaj
A finomított kókuszolaj is a szárított kókuszhúsból készül. Ez az olaj átesett hidrogénezésen azaz színtelenítették, szagtalanították. Mivel vegyszeres kezelésnek vetik alá, így sok igen egészséges tápanyag kiveszik belőle. Általában ezt a fajta kókuszolajat, vagy kókuszzsírt tudjuk megvenni a legtöbb hipermarketben, mely főzésre is kitűnően alkalmas.
A kókuszolajat lehet használni arcápolásra, hajápolásra, de még szájápolásra is, mindemellett pedig kiváló alapanyag főzéshez hiszen sokkal egészségesebb a napraforgó olajnál például. Saját tapasztalatból én azt javasolnám, hogy érdemes kétféle kókuszzsírt beszerezni: egyet főzéshez, ami értelemszerűen a finomított fajta lesz, és egyet a hajunk, bőrünk, körmünk, stb ápolására, melyre a legjobb az organikus/hidegen sajtolt fajta.
Szerencsére már minden formáját viszonylag könnyű beszerezni ennek a csodaszernek, a főzéshez alkalmas kiszerelést szinte minden hipermarketben megtalálod. Az organikus kókuszolajat pedig kisebb boltokban (én például a 15. Kerületi nagy kínaiban egy DDA kisboltban találtam szuper minőségű kókuszolajat) vagy a legegyszerűbb megoldás, ha online keresel. Például a mannaszappan rengeteg kiváló minőségű organikus bőrápoló terméket forgalmaz, de a notinon is böngészhetsz több gyártó termékei közül. A mannáról egyébként fogunk írni majd egy külön posztot, amiben leírjuk a tapasztalatainkat az egyes termékekkel kapcsolatban.
Na de akkor mire is jó ez a kókuszolaj?
Először is egy gyors felhasználási tipp: a kókuszolaj általában szilárd formában tégelyes kiszerelésben kapható. Ahhoz, hogy ezt könnyen tudd alkalmazni, fel kell olvasztani. Ehhez nemlesz nehéz dolgod, hiszen a kókuszzsír olvadáspontja 24.5 fok, így egy melegebb napon valószínűleg magától felveszi az olaj állagot, nem kell olvasztgatni. Fontos viszont, hogy ha olvasztani akarod, ne mikrózd! Ugyanis a mikróban könnyen olyan hatásoknak teszed ki az értékes olajat, melyek hatására veszíthet hatóanyagából, hiszen hőkezelésnek veted alá. Ezért ha fel akarod olvasztani, inkább tedd be a tégelyt langyos vízbe, vagy kanalazz ki egy kisebb adagot egy kistálba és azt tedd melegvízbe. Nyáron persze könnyebb dolgod van, ilyenkor csak tedd pár percre napsütötte helyre és máris felolvad.
Hajápolás
Serkenti a hajnövekedést, és ápolja a hajvégeket. Végeredményben pedig selymes, puha, és vakítóan fényes hajkoronát kapunk. Nekem az egyik kedvenc házi hajápolóm a kókuszolaj és ricinus olaj keverék. Ezt szoktam összekeverni, néha adok hozzá még oliva olajat, vagy aloe verát, hogy hígabb legyen. Ezt vagy kézzel vagy egy kis sprays üvegből felviszem a haj tövekre és hajvégekre is este, betekerem folpackba, picit fújok rá meleg levegőt hajszárítóval (a melegtől a hajad külső szerkezet kinyílik és sokkal jobban be tudja szívni az ápolókat, melyeket rákensz) becsavarom törölközőbe és lefekszem aludni. Ha van hozzá türelmed hajnövekedést nagyon nagy mértékben segíti, ha az ápoló olajokkal kb. 5 percig masszírozod a fejbőröd. Ezt ha tehetem heti kétszer megpróbálom, de sokszor győz a lustaság és csak hétvégente, amíg takarítok bepakolom a hajam. Nem kell egész éjszaka rajtahagyni, már 1-2 óra után is jól látszik a hatás, de minél tovább hagyod, annál tovább tud hatni.
Arcápolás
Többféleképpen is használható, az egyik legjobb módszer szerintem, ha a szokásos arckrémedbe keversz egy picit. Én legtöbbször a szemem alá kentem magában, vagy szemkörnyék ápolóval keverve, hiszen a korrektor sokszor beleült a pici ráncokba a szemem alatt és szárította a bőrömet, így nemhogy segített volna kb. 10 évvel öregített. Aztán korrektor előtt felkentem alá a kókuszolajat és gyönyörű lett a sminkem. Se ránc, se szárazság, se karikák. Fontos, hogy csak nagyon picit kenj fel, ne ússzon az olajban az arcod, mert ha rásminkelsz akkor egész nap úgy fog csillogni a fejed, mint akit leöntöttek zsírral. Mivel a kókuszolajnak baktérium- és gombaölő hatása is van, így segít javítani és megelőzni is az arcodon keletkező kis bőrhibákat. A benne található telített zsíroknak köszönhetően pedig az öregedést is segít lassítani. Ha már az öregedésnél tartunk, ez minden arcápoló eszköznél igaz, hogy amit az arcodra kensz, azt a nyakadra is kend! Ugyanis ha csak az arcodra kened, akkor 10-20 év múlva az arcod még gyönyörű feszes, a nyakadon a bőr viszont elkezd megereszkedni. Azt visszafordítani már szinte lehetetlen, így egyszerűbb a megelőzés.
Testápolás
A kókuszolaj különösen télen hasznos testápolóként, ilyenkor akár magában is, hiszen a hidegben bőrünk hajlamos a szokottnál jobban kiszáradni. Nyáron mindenképp kisebb mennyiségben a testápolóhoz érdemes keverni, ugyanis ilyenkor a meleg idő hatására ahogy az olaj megolvad bőrünkön, és még izzadunk is elég kényelmetlen tud lenni.
Körömápolás
Bizonyára Te is találkoztál már körömágy ápoló olajjal, ha máshol nem a körmösödnél biztosan. Ezek rendszerint elég drágák, ha a minőségibb márkákból válogatsz. Szerencsére ezt is ki tudod váltani kókuszolajjal. A körömlakkozás, vagy otthoni műköröm készítés után csak masszírozz be egy ujjbegynyit a körömágyaidba és máris pihepuha és ápolt lesz a körmöd. Ez nem csak lakkozás után jó, hanem akár hetente többször is. Így megelőzheted, hogy körömágyad kiszáradjon, és emiatt felszakadjon. Kézápolásra is tökéletes, csak kend be a szokásosnál picit jobban a kezed kókuszolajjal, húzz rá egy pamut kesztyűt (DM-ben, Rossmannban kb. 500 Ft-ért lehet kapni) és hagyd hatni éjszaka. Ezt persze bármilyen kézkrémmel meg tudod tenni, a módszer lényege, hogy a pamut kesztyű segít egy helyben tartani az olajat, vagy krémet a kezeden, ezáltal sokkal több hatóanyagot képes bőröd felszívni, így reggel selymesen puha bőrrel ébredhetsz. Szintén az öregedés ellen is nagyon hasznos, hiszen az idő vasfoga nem csak az arcbőrödet teszi próbára, és hidd el ráncos bőr sehol sem mutat jól. A száraz bőr azonban a ráncoknak kedvez, így érdemes már jó előre a megfelelő bőrápoló rutint kialakítanod, hogy ne akkor kelljen drága csodaszerekhez, vagy botox injekciókhoz fordulnod, amikor már késő.
Sminklemosó
Gondoltad volna, hogy kókuszolajjal lemoshatod a sminked? Nagyon egyszerű csak úgy mint minden más lemosót, tegyél egy vattára a kókuszolajból és töröld át vele az arcod. Ha intenzívebb smink van az arcodon, akkor jobb megoldás ha veszel egy diónyit a kezedbe, megolvasztod, éskézzel átdörzsölöd az arcod. Eztuán egy smink törlőkendővel, vagy arclemosóval moss arcot és kend fel a szokásos éjszakai krémedet. Miért jobb a kókuszolaj lemosónak? Mert teljesen vegyszermentes és nemhogy szárítaná az arcodat miközben eltávolítod a sminked, hanem még ápolja is. Ha mindennap sminkelsz ez nagyon fontos, hiszen az alapozó, és púder nagyon megviselheti a bőrödet, ha nem megfelelően ápolod. Arról nem beszélve, hogy a szempilláidat is ápolja ez a csodaolaj, és segíti őket a növekedésben. Ez akkor kiemelten fontos, ha szempillagöndörítőt használsz, ami megtöri a pilláidat, csak úgy mint egy szoros hajgumi a hajszálaidat.
Kókuszolajból egyébként tudsz készíteni saját sminklemosót is, ehhez egy zárható kis üvegben, vagy edényben keverj össze 1-2 kanálnyi kókuszolajat 2-3 kanálnyi micellás vízzel. Az arányok nem igazán fontosak, én mindig érzésre öntöm és eddig mindig működött. Ebbe tegyél bele egy stóc vattát, majd zárd be. Fontos, hogy olyan edényt válassz, ami légmentesen tud zárni, hogy ne száradjanak ki a vatták. Így minden este csak 1-2 vattát kiveszel és máris letörölheted a sminked.
Szájápolás, avagy mi az az oil pulling?
Az olajrágás, vagy olaj húzás (magyarul elég bután hangzik) gyakorlatilag egy szájápoló, fertőtlenítő eljárás, aminek fogfehérítő hatása is van. Ehhez szükséged lesz egy evőkanálnyi kókuszolajra, és sok türelemre, na meg önuralomra. Ugyanis ez a módszer azt mondja, hogy végy egy evőkanálnyi kókuszolajat a szádba és öblögess vele 20 percig(!!!). Nekem személyszerint elég félelmetesnek hangzott elsőre, főleg, hogy rögtön azon kezdtem aggódni, hogy mivan ha lenyelem véletlenül? Aggodalomra semmi ok, nem kell rögtön 20 perccel kezdeni. Először csak 5 percig öblögess, majd következő nap 7 percig, a következő nap 10 percig. Így szépen lassan hozzá tudod szoktatni magad az érzéshez, hogy egy kanálnyi olajat tartasz a szádban. A kókuszolaj baktérium- és gombaölő hatásának köszönhetően segít megelőzni a gyulladásokat, fertőzéseket, és javítja az általános szájhigiéniát. A módszer teljesen biztonságos, semmilyen negatív hatása nincs. Ha véletlenül le is nyeled a kókuszolajat, akkor sem lesz semmi bajod, hiszen teljesen természetes anyag, sőt főzéshez is használjuk.
Főzés
Főzéshez, mint említettem érdemes a finomított olajat venni, hiszen ezt egyrészt nagyobb kiszerelésben tudod beszerezni másrészt nincs kókusz íze vagy illata. Innentől ugyanúgy működik, mint minden más főzőolaj. Süthetsz benne rántott húst, piríthatsz rajta hagymát, de akár pattogatott kukorica tetejére is teheted. Semmilyen szempontból sem kell máshogy használni, viszont sokkal egészségesebb, mint a többi olaj. Mivel a kókuszolaj több, mint 90%-ban telített zsírsavakból áll, így sokkal könnyebben engedi felszívódni az értékes tápanyagokat a szervezetben, ezért érdemes ezt használni főzéshez, akár oliva olajjal vegyítve is.
Mostmár tudod mennyi mindenre jó a kókusz olaj, ezért ha még nem tetted, szerezz be egy tégellyel, hidd el nm fogod megbánni!
Oszd meg velünk tapasztalataidat a kommentekben! 🙂
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: